ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پایگاه خبری تحلیلی بيستون غرب (بیستون نیوز)

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۲۳:۱۴
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / فرهنگی, گزیده اخبار > چرا هرسین ناشناخته باقی مانده است + عکس

چرا هرسین ناشناخته باقی مانده است + عکس

من فرزند گنج دره هرسین هستم، جایگاه اولین تمدن یکجانشینی در جهان و شاید هم اولین تمدن شهرنشینی در دنیا. نیاکان من در ۱۱ هزار سال پیش نخستین کسانی بودند که برای اولین بار در این کره خاکی حیوان را اهلی کردند و نخستین افرادی بودند که کشت غلات را در دنیا انجام دادند.

سرویس فرهنگی بیستون ، من فرزند گنج دره هرسین هستم، جایگاه اولین تمدن یکجانشینی در جهان و شاید هم اولین تمدن شهرنشینی در دنیا. نیاکان من در ۱۱ هزار سال پیش نخستین کسانی بودند که برای اولین بار در این کره خاکی حیوان را اهلی کردند و نخستین افرادی بودند که کشت غلات را در دنیا انجام دادند. قدیمی ترین اثر معماری دنیا که ۱۱ هزار سال قدمت دارد در شهر من است، نخستین ظروف سفالی ایران زمین هم در هرسین من ساخته شده است.

اما چرا باید شهر من در بین هموطنانم ناشناخته باقی بماند؟ پروفسور فیلیپ اسمیت کانادایی، پروفسور دکستر پرکینز کلمبیایی و… شهر من را خیلی خوب تر از من هم می شناسند. چرا نباید شهر من مطرح شود؟ چرا نباید شهر من را بشناسند؟ اگر شهر من در وسط نقشه ایران بود الان باز هم این گونه ناشناخته باقی می ماند؟

اگر کسی گنج دره هرسین را بشناسد و به هرسین بیاید و بخواهد از آن بازدید کند، ما چگونه می توانیم زیبایی ها را به او نشان دهیم. حتی در گنج دره یک تابلو نداریم که این اطلاعات در آن نوشته شده باشد.

چرا طریقه خانه سازی، طرز زندگی و“ را به صورت ماکت شبیه سازی شده در هرسین نمی سازند تا مردم بیشتر با آن تمدن آشنا شوند تا هموطنانم بدانند شهری به نام هرسین هم وجود دارد.

یک اثر تاریخی در هرسین دخمه های سکاوند(اسحاقوند) است که هیچ گونه محافظتی از آن صورت نمی گیرد. این سه دخمه در کنار یکدیگر بر صخره کوه کنده شده اند، که دخمه سوم از دو دخمه دیگر بالاتر قرار گرفته است، در بالای دخمه وسط تصویر مردی با لباس مادی قرار دارد که در حال نیایش است، دست ها را به طرف مشرق بالاگرفته است. این شخص ۸۷/۱ متر ارتفاع دارد و در مقابلش مشعلی به ارتفاع ۸۳ سانتی متر است.

پس از آن آتشدانی به ارتفاع ۹۴ سانتی متر قرار دارد و سپس در پشت آتشدان مردی به ارتفاع ۷۹ سانتی متر حجاری شده، در حالی که دست ها را بلند کرده و از پشت مجمعه یا ظرفی به عنوان نذر به آتشگاه می برد. این اثر با توجه به مادی بودن لباس شخص موجود متعلق به دوره ماد است. این اثر هم مانند دیگر آثار هرسین مثل دروازه(طاق) سنگی، که از آن به عنوان گلدان استفاده می شود، پلکان سنگی، قلعه هرسین، فراتاش هرسین، دخمه شمس آباد(گور گئومات مغ) و خیلی از آثار دیگر به مرور زمان از بین می رود.

اگر به عکس ها نگاه کنید می بینید انسان های بی فرهنگ به راحتی می توانند روی آنها یادگاری بنویسند و حتی بینی نقش سنگی را هم بشکنند.

چرا مسوولان فکری به حال این آثار نمی کنند، این آثار جزء تاریخ ما هستند، جزء هویت تاریخی ما محسوب می شوند.چشمه گرماب هرسین یکی دیگر از مکان هایی است که بدان هیچ گونه توجهی نمی شود. آب گرم این چشمه علاوه بر خواص آب درمانی ناشی از انرژی حرارتی به علت داشتن مواد معدنی در درمان بسیاری از بیماری ها تاثیر شگرف و معجزه آسایی دارد. چشمه گرماب هرسین در میان چشمه های آب گرم از خصوصیات ویژه و فوق العاده یی برخوردار است. این چشمه با دمای آب ۴۹-۴۷ درجه سانتیگراد یکی از گرم ترین آب های معدنی دنیا است.

این جاذبه منحصر به فرد گردشگری به رغم وجود پلی باستانی از عهد پیش از اسلام که شاید هنوز شناسایی هم نشده باشد، ناشناخته باقی مانده است. هنوز جاده مناسبی برایش احداث نشده است. هنوز امنیت مناسبی ندارد. چرا نباید این چشمه هم مانند دیگر چشمه های آب گرم ایران مورد دسترس علاقه مندان قرار گیرد؟

1 3 4 5 6 7 8 9

نویسنده: احسان رستمی/وبلاگ شخصی محمد قاضی

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید