ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۷:۲۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / صداي مردم, عناوین برگزیده, ویژه انتخابات > کلاه شعبده ای که خالی است/چرا نباید به مذاکره با امریکا خوش بین بود

کلاه شعبده ای که خالی است/چرا نباید به مذاکره با امریکا خوش بین بود

  بیستون نیوز: در حالی مذاکرات هسته ای ایران و۱+۵ در مسقط عمان پایان یافت  که دو طرف نسبت به روند مذاکرات خوشبین بودند.اما آیا این همه واقعیت بود یا تیم مذاکره کننده ما بدون در نظرگرفتن سابقه امریکا در برخورد خضمانه با کشورمان در گذشته، نمیخواهند حداقل گوشه ای از واقعیات برخورد دوگانه طرف […]

  بیستون نیوز: در حالی مذاکرات هسته ای ایران و۱+۵ در مسقط عمان پایان یافت  که دو طرف نسبت به روند مذاکرات خوشبین بودند.اما آیا این همه واقعیت بود یا تیم مذاکره کننده ما بدون در نظرگرفتن سابقه امریکا در برخورد خضمانه با کشورمان در گذشته، نمیخواهند حداقل گوشه ای از واقعیات برخورد دوگانه طرف مقابل را در تصمیم گیری های پیش رو را بپذیرند.باید پذیرفت  کلاهی که شعبده باز این نمایش با خود اورده هیچ خرگوشی از آن بیرون نمی اید وفقط دغل از ان می تراود.

   خبرنگار المانیتور یکشنبه شب گزارش داد: یک مقام مجلس ایران به وی گفته مذاکرات عمان مثبت نبوده و احتمال دارد مذاکرات هسته ای تمدید شود.این مقام پارلمانی گفت : آنها حاضر نیستند هیچ امتیازی بدهند ، آمریکا همه چیز را برای خودش می‎خواهد.

از طرفی رسانه های غربی اذعان دارند که نامه اوباما خوش بینی به نتیجه مذاکرات را افزایش می دهد.

گزارشگر سی بی سی در تحلیلی درباره نامه پرزیدنت اوباما به رهبر انقلاب می نویسد این نامه اگرچه در داخل آمریکا مورد انتقاد قرار گرفت، اما این مراسلات پشت پرده می تواند صحنه را برای تنش زدایی واقعی بیاراید.

کارشناسان می گویند اظهارنظر اخیر باراک اوباما درباره «احتمال عدم نتیجه بخشی مذاکرات» بیش از آنکه بیان واقعیت باشد، نوعی چانه زنی سطح بالا در دقیقه ۹۰ است.

کارشناسان عقیده دارند اگر امریکا دیدگاه خود را درباره زمان گریز هسته ای تغییر ندهد، توافق نهایی ممکن نخواهد بود.

روشن است که امریکا مایل به لغو هیچ تحریمی نیست و در بهترین حالت می خواهد بخشی –و نه تمام- تحریم ها را به نحو موقت و بازگشت پذیر تعلیق کند.

هیچ دلیل حقیقتا قابل دفاعی در دست نیست که نشان دهد جمهوری خواهان یا اسراییل باور دارند نهایتا می توانند برنامه هسته ای ایران را محدودتر از آنی کنند که قرار است در معامله پیشنهادی اوباما به ایران بشود.

از سویی دیگر مقامات امریکایی از جمله دو سناتور پر نفوذ آمریکایی هشدار داده‌اند که اگر توافق نهایی با ایران باعث برچیده شدن برنامه اتمی ایران نشود برای تحریم‌های شدیدتر اقدام خواهند کرد.

این دو سناتور که طراحان یک قانون تحریم سخت‌گیرانه علیه ایرانند هشدار داده‌اند که اگر حاصل مذاکرات هسته‌ای با ایران توافقی نباشد که محدودیت‌هایی جدی بر تحقیق و توسعه و تدارک سوخت هسته‌ای اعمال کند، مجازات‌های بیشتری را بر ایران اعمال خواهند کرد.

این بیانیه در حالی منتشر می‌شود که کمتر از دو هفته به ضرب الاجل مذاکرات هسته‌ای گروه ۵+ ۱ با ایران باقی مانده است.

دور تازه مذاکرات ایران با دولت های آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین (گروه موسوم به ۱+۵) از روز سه شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در شهر وین برگزار خواهد شد. این آخرین دور مذاکرات پیش از ضرب‌الاجل تعیین شده ۲۴ نوامبر (سوم آذر) برای رسیدن به یک توافق خواهد بود.

دور قبل مذاکرات درباره پرونده هسته‌ای به تازگی در شهر مسقط پایتخت عمان بدون اعلام نتیجه مشخصی پایان یافت.

دو طرف گفته اند که همچنان “اختلاف و شکاف” زیادی وجود دارد اما آقای اوباما و آقای روحانی تأکید کرده اند که حل اختلافات از طریق گفت و گو را ممکن می‌دانند. گفته می‌شود که ظرفیت غنی سازی ایران و سرنوشت رآکتور آب سنگین اراک از یک سو و زمانبندی لغو تحریم ها علیه این کشور از سوی دیگر، مهمترین موارد اختلاف باقی مانده میان دو طرف است.

139211131638041952035433

 

«علیرضا شیخ‌عطار» سفیر سابق ایران در برلین در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس، در ارزیابی‌اش از روند مذاکرات هسته‌ای و حصول توافقنامه جامع، گفت: امروز شرایط به گونه‌ای متفاوت با گذشته شده و در یک توافق نانوشته بیشتر مذاکرات بین ایران و آمریکا در جریان است، چرا که بیشترین مانع‌تراشی را آمریکا داشته است، البته علائم زیادی وجود دارد که سایر اعضای ۱+۵ بر خلاف ۱۰ سال پیش، سرنوشت روابط خود را چشم بسته به نظرات آمریکا گره نخواهند زد و با عدم توافق آمریکا رفتار دیگری را رقم خواهند زد.

  سفیر سابق ایران در برلین با بیان اینکه رفتار آلمان در قبال برنامه هسته ای کشورمان به نسبت سایر کشورهای غربی معتدل تر است، گفت: گرچه بسیار با احتیاط و محافظه کارانه پیش می رود، –  “، در ارزیابی اش از روند مذاکرات هسته ای و حصول توافقنامه جامع، گفت: امروز شرایط به گونه ای متفاوت با گذشته شده است.

وی اضافه کرد: در یک سال و سه ماه اخیر وزارت امور خارجه، دولت و نظام تصمیم گرفته‌اند که با «مانع‌تراش» اصلی چالش دیپلماتیک داشته باشند، اما یک موضوع مهم در طرح این موضوع باید مدنظر قرار بگیرد؛ وقتی می‌گوییم آمریکا، منظورمان نباید یک هویت یگانه در ایالات متحده باشد. البته در داخل کشور بعضی با این نظر من مخالفند و می‌گویند همه آنها یکی هستند و بعضی از آنها نقش پلیس خوب را دارند و بعضی پلیس بد.

سفیر سابق ایران در آلمان اضافه کرد: من با تجربه‌ای که دارم به این موضوع قائل نیستم. در آمریکا کسانی هستند که نمی‌گویم خیرخواه ما هستند، اما رفتارشان را با ما طور دیگری تعریف می‌کنند. امروز در آمریکا عده‌ای هستند که معتقدند، به بهانه هسته‌ای بهترین زمان برای از بین بردن انقلاب اسلامی است که ایران را گوشه رینگ برده و با تحریم و فشارهای افکار عمومی، جمهوری اسلامی را نابود کنند، اما عده‌ای واقع‌گراترند و معتقدند که اصلاً نمی‌شود این محصول را نابود کرد و باید سعی کرد آن را تحمل کرد و با آن کنار آمد و حتماً هم هرگاه فرصت بهتری گیر بیاید، آن را نابود کرد، ولی زمان آن هنوز نرسیده است.

شیخ عطار گفت: گروهی که امروز طرف مذاکره هستند (حداقل مقامات ارشد‌شان) شاید از گروه دوم باشند، اما آنها همه آمریکا را شامل نمی‌شوند. حتی رئیس جمهور هم همه آمریکا نیست. این طیف امروز آنقدر از سوی تندروها تحت فشار است که چندی پیش اخباری مبنی بر فشار برای تغییر وزیر دفاع و خارجه دولت اوباما مطرح شد، آن هم در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس.

وی خاطرنشان کرد: در درون حزب دموکرات هم جریانات قدرت مختلفی هستند و قطعاً شیوه برخورد خانم کلینتون و آقای اوباما با جمهوری اسلامی متفاوت است. البته قصد ندارم، بگویم کدامشان بهتر است، موضوع مهم این است که عکس‌العمل‌های ما نیز در برخورد با آنها باید متفاوت باشد.

*پیشنهادات روشن ایران

این کارشناس مسائل بین‌الملل در ادامه این گفت‌وگو با بیان اینکه نحوه برداشتن تحریم‌ها هم سیاسی شده است، توضیح داد: چرا که گروه اول معتقدند که اگر بخشی از تحریم‌ها برداشته شود، فرصت نابود کردن ایران از دست رفته است.

قائم مقام اسبق وزارت خارجه کشورمان با بیان اینکه بحث‌ها و پیشنهادات ما روشن است و آنها هم به این موضوع قائل هستند، عنوان کرد: همانطور که بارها کری و خانم شرمن گفته‌اند که ایران سعی کرده فن‌سالارانه پیشنهاد بدهد، ولی باید تصمیم سیاسی بگیرد. آنها معتقدند که اگر بخواهند به این موضوعات با منطق فنی ایران توجه کنند، در داخل خیلی شکننده هستند و آسیب خواهند دید.

وی ادامه داد: در ذهن تحلیلگران غربی بحث دیگری هم وجود دارد، اینکه این موفقیت در به نتیجه رسیدن مذاکرات چه تاثیری در پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات آتی ریاست جمهوری دارد؟ آیا مخالفان اوباما او را مقصر دانسته و او را عامل پیروزی ایران قلمداد خواهند کرد و همین موضوع باعث شکست دموکرات‌ها می‌شود. البته تاکنون هیأت حاکمه آمریکا به یک تحلیل مشخصی نرسیده است. این امر در برخورد آمریکا در مذاکرات می‌تواند بازتاب داشته باشد. شاید به همین دلیل حداقل تا جایی‌ که من مطلعم، هنوز از فاصله‌ها به خصوص در تعداد سانتر‌یفیوژ‌ها و نحوه برداشتن تحریم‌ها کاسته نشده است.

اما نکته کلیدی که می تواند در تصمیم گیری نهایی مردان سیاست خارجی ما نقش بسزایی داشته باشد سخنان اخیر اوباما است.

اوباما در تاریخ ۵ نوامبر و طی کنفرانس مطبوعاتی در اتاق شرقی کاخ سفید به سؤالاتی درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران، نتیجه احتمالی مذاکرات و محدوده اختیارات خود پاسخ داده است.

اولین سؤال درباره مذاکرات هسته‌ای ۵+۱ با ایران، این بود که با توجه به نزدیک شدن مهلت نهایی برای رسیدن به توافق با ایران یعنی ۲۴ نوامبر (۳ آذر)، دیدگاه کنونی اوباما راجع به مذاکرات و پیش‌بینی او درباره نتیجه مذاکرات چیست و همچنین آیا محدوده اختیارات رئیس‌جمهور در مقابل کنگره آن‌قدر هست که دولت بتواند به طور یک‌جانبه و مستقل از کنگره با ایران توافق هسته‌ای امضا کند یا خیر؟

اوباما که به تازگی خبر نگارش نامه وی خطاب به رهبر معظم انقلاب از طریق رسانه‌های آمریکایی فاش شده است، در پاسخ به این سؤال می‌گوید: “به دلیل وضع تحریم‌های بی‌سابقه علیه ایران، اقتصاد این کشور به معنای واقعی کلمه فلج شد. همین موضوع هم ایران را دور میز مذاکره کشاند و برای نخستین بار آن‌ها به صورت جدی به ما تضمین‌هایی مبنی بر عدم ساخت سلاح هسته‌ای دادند. همچنین به تعهدات موقتی که درپی مذاکرات پیشین مطرح شد، عمل کردند. از‌این‌رو توانسته‌ایم در برنامه هسته‌ای‌شان وقفه ایجاد کنیم و در برخی موارد توانستیم ذخیره مواد غنی‌شده‌شان را نیز کاهش دهیم.

وی پس از این مقدمه‌چینی به موضوع سؤال برمی‌گردد و توضیح می‌دهد: سرجمع، مذاکرات و بحث‌ها را مفید و سازنده می‌دانم. جامعه بین‌الملل سر این موضوع متحد و یکپارچه عمل کرده است. البته، بین طرف‌های متحد ما شکاف‌های زیادی بوده است. از‌ طرفی باید خاطرنشان کنم که کشورهایی نظیر روسیه که با ما اختلاف‌نظر دارند نیز سر این موضوع با ما هماهنگ عمل کرده و در مسیر چاره‌جویی برای ساقط کردن برنامه تولید سلاح هسته‌ای ایران با ما همکاری کردند. برنامه هسته‌ای ایران می‌توانست نه‌تنها دوستانی نظیر اسرائیل را تهدید کند، بلکه در درازمدت ممکن بود به‌طور بالقوه برای آمریکا خط‌ و نشان بکشد.

کنفرانس مطبوعاتی اوباما درباره ایران

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه، همه چیز را به هفته‌های آتی واگذار و تصریح می‌کند: این‌که آیا می‌توانیم به واقع پیمان و توافقی با ایران امضا کنیم را باید به سه، چهار هفته آینده سپرد. ما چارچوبی پیشنهادی طرح کرده‌ایم که آن‌ها به موجب آن می‌توانند نیازهای صلح‌آمیز هسته‌ای خود را برآورند. درصورتی‌که آن‌چه رهبرشان می‌گوید که ما به دنبال تولید جنگ‌افزار هسته‌ای نیستم، صحت داشته باشد، باید اطمینان داشته باشند که مسیر، باز است و طی یک روند قدم‌به‌قدم می‌توانند از زیر بار تحریم‌ها خارج شوند و به‌عنوان عضوی کامل و به‌تمام‌معنی دوباره در جامعه بین‌الملل حضور یابند.

اوباما که تلاش می‌کند همه مسؤولیت مذاکرات و در صورت شکست آن‌ها، تقصیر را به گردن تیم ایرانی بیندازد، خاطرنشان می‌کند: بااین‌حال، باید دانست که آن‌ها خط مشی خاص خود را دارند و بین ایران و آمریکا یک‌جور “عدم اعتماد ریشه‌دار” به‌وجود آمده است. بخش قابل‌توجهی از نخبگان و خواص سیاسی ایران با سیاست ضدآمریکایی بزرگ می‌شوند و خیلی راحت آمریکا را مقصر بسیاری از مشکلات و مسائل موجود می‌دانند. از‌این‌رو، این‌که آیا مقامات ایران به صلاح کشورشان، منطقه و جهان رفتار می‌کنند یا نه، هنوز محل سؤال است. در چند هفته آینده موضوع روشن‌تر خواهد شد.

باز هم وعده نسیه ای که رییس جمهور امریکا به ایران می دهد قابل توجه است: در صورت توافق نهایی با ایران کنگره را هم متقاعد می کنیم.

از آن‌جا که باراک اوباما به آخرین بخش سؤال قبل که تعیین‌کننده‌ترین بخش سؤال هم بود پاسخی نمی‌دهد، بار دیگر این سؤال مطرح می‌شود که آیا شما این اختیار را دارید که به منظور رسیدن به یک توافق، یک‌سویه تحریم‌های ضدایرانی را بردارید؟

پاسخ اوباما باز هم به جای دادن پاسخ صریح “بله” یا “خیر”، ارائه توضیحات جانبی در این‌باره است: جنس تحریم‌ها با هم فرق می‌کند. از یک‌طرف، تحریم‌های چندجانبه داریم، و از سویی تحریم‌های سازمان ملل. به‌علاوه دولت ما نیز تحریم‌هایی را یک‌جانبه وضع کرده است. از‌این‌رو گمان می‌کنم در هر حوزه، قضیه فرق می‌کند.

اوباما همچنان پاسخی به این سؤال کلیدی نمی‌دهد و اظهارات تکراری گذشته را به زبان می‌آورد: البته بنده نمی‌خواهم “سرنا را از سر گشادش بزنم” و کار را برعکس انجام دهم. چیزی که دنبالش هستیم این است که به یک توافق برسیم. چنانچه توافقی حاصل شود که من مطمئن شوم ایران دستش به سلاح هسته‌ای نمی‌رسد و جهان و افکار عمومی را نیز راضی کند، آن وقت نوبت به جلب نظر کنگره می‌رسد. در این زمینه گمان می‌کنم استدلال خوبی جهت ارائه به کنگره داشته باشیم. استدلال این است که این راه، بهترین راه برای ممانعت از هسته‌ای شدن ایران است. این راه، بی‌شک از هر گزینه جایگزینی که اقدام نظامی را نیز شامل می‌شود، مؤثرتر خواهد بود.

کنفرانس مطبوعاتی اوباما درباره ایران

رئیس‌جمهور آمریکا در آخرین بخش سخنانش درباره ایران هم، موضع دیکته‌شده از سوی رژیم صهیونیستی را بازگو می‌کند: لازمه این کار، رسیدن به یک توافق “خوب” است. بارها در اظهارنظرهایم گفته‌ام که ترجیح می‌دهم به توافقی نرسیم تا این‌که یک توافق “بد” داشته باشیم. چراکه نمی‌خواهیم تحریم‌ها را برداشته و به ایران مشروعیت دهیم و در عین‌حال ساز و کار درستی جهت اطمینان از عدم سر باز زدن ایران از آن توافق بد و تولید سلاح هسته‌ای در دست نداشته باشیم.

با نزدیک‌تر شدن پایان مهلت دو طرف برای رسیدن به توافق نهایی هسته‌ای، باید دید آیا طی هفته‌های گذشته این روند حاشیه‌سازی و طفره رفتن از موضوع اصلی ادامه پیدا خواهد کرد و یا ایران و ۵+۱ و به خصوص آمریکا می‌توانند در فضایی سازنده مذاکرات را به پایان برسانند و به توافق برسند که از یک سو حقوق اساسی ملت ایران را به رسمیت بشناسد و از سوی دیگر، کنگره به بهانه‌های مختلف اقدام به وتوی آن نکند.

به طور کلی و اخص امریکاییان از ایران می خواهند در مقابل تن دادن به خواسته های زیاده خواهانه شان در قبال برنامه هسته ای به وعده نسیه در متقاعد کردن کنگره امریکا در لغو گام به گام تحریم ها دلخوش و پذیرای ان باشند….!
که این مساله وراه حل برون رفت از آن نیاز مند هوشیاری و کیاست تیم مذاکره کننده ما را می طلبد.
انتهای مطلب/
خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید