ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۵:۱۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / عناوین برگزیده, فرهنگی > گلدانه ای که آرزویش شاد کردن مردم است+عکس

گلدانه ای که آرزویش شاد کردن مردم است+عکس

همه ما اسدعلی عزیزی را با نمایش گلدانه در حافظه هنری خود داریم.هنرمندی که با طنز فی البداهه خود و حرکات خاصش معرف هنر دوستان استان کرمانشاه است.

سرویس فرهنگی بیستون، هنر در نزد مردمان زاگرش نشین و خصوصا مردمان لک زبان جایگاه ویژای دارد.در مراسمات عزا با مویه و سر دادن هوره یا همان مور دلاوریها و رشادت های قبیله و شخص متوفی را در قالب اشعاری موزون به مخاطبان خویش منتقل می کند.

ما در این مقوله بیشتر به شادی و اجرا در این گونه مراسمات می پردازیم.لکها در مراسم عزا نماد نوین و جدیدی را به فرهنگ خود راه ندادند. آنها در مراسم عزا هیچ عنصر مدرنی را نپذیرفتند اما در مراسمات شاد خود خصوصا ازدواج، برخی عناصر مدرن را در کنار عناصر قدیمی جای دادند. از جمله عناصر مدرنی که در عروسی لک‌ها وجود دارد ساز ارگ به جای سرنا و دهل، لباس عروس به جای گلونی، دوربین فیلمبرداری، آرایش عروس و استفاده از ماشین‌های جدید به جای اسب است.

در مراسمات قدیمی از جمله نو دنانه برای کودکی که تازه دندان در می آورد و ختنه سوران و…تا مراسم عروسی هر یک رسومات خاص خود را دارند.

ما در این بحث به هنری می پردازیم که در بین این قوم نوظهور است.هنر تئاتر.این هنر برخلاف موسیقی و با توجه به اینکه یک هنر مدرن است ،هنوز در بین عوام مردم نتوانسته محبوبیت خود را بازیابد.

در بین هنرمندان آثار نمایشی در هرسین چند نفر راه دیگری را پیش گرفتند که آن شاخه طنز از تئاتر بود.از معروفترین هنرمندان عرصه تئاتر طنز در هرسین می توان از داریوش مرادی .جواد صمیمی.فرزاد خواجوی(که سابقه حضور در سریالهای تلویزیونی را هم دارد)ایوب قربانی .حسین رضاییان.یوسف کرمی .صادق کریمی و اسدعلی عزیزی و… را نام برد.

همه ما اسدعلی عزیزی را با نمایش گلدانه در حافظه خود داریم.هنرمندی که با طنز فی البداهه خود و  حرکات خاصش معرف هنر دوستان هرسینی و حتی شهرهای اطراف است.

اسدعلی عزیزی در گفتگو با خبرنگار بیستون فعالیتهای هنری خود را تشریح کرد:بنده متولد شهریور ۱۳۵۷ در شهرستان هرسین هستم.من متاهل هستم و دو فرشته مهربان،دو دختر زیبا را از خداوند هدیه گرفته ام.

فعالیت هنری خود را حدود سال ۷۰ زیر نظر استاد ارجمندم مرحوم بهزاد حسینخانی آغاز کردم.این استاد عزیز با سرودن اشعار ریتمیک در قالب اشعار طنز نمایشی، باعث رونق این هنر در هرسین و حتی استان کرمانشاه گردید.

در سالهای بعد با تشکیل گروه آریا با سرپرستی سعید دارابی آثار طنز بسیاری از جمله گلدانه را در معرض تماشای هنر دوستان منطقه قرار دادیم.این اثر شاید شاخص ترین اثرم (به زعم دوستداران این هنر )در استان بود.

پس از گروه آریا بصورت مستقل گروه گلدانه را با دیگر دوستانم بنا نهادیم.چندین تله فیلم بصورت شبکه خانگی از جمله زیر اسمان لک،لوزه خنده،ماجرا های میرزا را در سال ۹۴،هتل۲۰۶،عیدانه درسال۸۶ ،نازنین عروس می شود و…چندین اثر دیگر که در شبکه های استانی کرمانشاه و ایلام بروی پرده تلویزیون رفت.

وی در ادامه افزود:در سال۹۲ در برنامه کرمانشاه ۲۰ در ۱۳ آیتم ۵ دقیقه ای و نیز ۴ قسمت ۱۵ دقیقه ای با دیگر همکارانم در گروه گلدانه در شبکه کرمانشاه به اجرای برنامه پرداختیم.

ما به سفارش شبکه افق ۱۳ آیتم را در در تایمهای ۵ دقیقه ای در شهر هرسین ضبط کردیم.

عزیزی در مورد فعالیت در شبکه کرمانشاه گفت:در ابتدا اجراهای ما مورد توجه قرار گرفت.اما با دیر پرداخت کردن حق الزحمه های ما ،ادامه کار را برای ما مشکل کردند.

شبکه کرمانشاه همیشه با اجراهای ما با زبان لکی مشکل داشت و در هنگام اجرا و پس ازآن باعث استرس در گروه ما می شدند.این درحالی بود که حدود ۴۰ درصد مخاطبین این شبکه را لک زبانان تشکیل می دهند که به دلیل درست نشدن حساسیتهای قومی نمی خواهم بیشتر  به این مقوله بپردازم.

این هنرمند طنز پرداز ادامه داد:ما در برنامه های استانی فرهنگ بومی محلی را در قالب معرفی غذاهای محلی مختلف به مخاطبان خود معرفی و آموزش می دادیم.

عزیزی با اشاره به رعایت نشدن قانون کپی رایت گفت:اکثر سی دی هایی را که برای عرضه به بازار می فرستادیم پس از چند روز بصورت قاچاق ،این سی دی ها ، غیر قانونی در اختیار مردم قرار می گرفت و ما عملا از این بابت متضرر هم می شدیم.اما این عشق و علاقه ما به هنر بود که با تمام سختی هایش این کار شیرین می نمود.من تمام زندگیم را وقف شاد کردن دل مردم و خنداندن هم زبانانم کرده ام و از این بابت خدایم را شاکرم.

هم اکنون در ۵ استان همجوار بصورت مداوم برنامه اجرا می کنیم و این باعث می شود که نتوانیم به شغل دیگری برسیم.در این زمینه از مسئولین تقاضا دارم که هنر مندان را نه فقط زمان اجرا که در مشکلات زندگی و امرار معاش هم یاری کنند.

وی در پایان گفت:این جمله را نمی خواهم یک جمله کلیشه ای بپندارید.من تمام موفقیتها و دل گرمی هایم برای ادامه کار را مدیون همسرم هستم . در یک برهه از زمان علی رغم مخالفت تمام اطرافیانم برای ادامه کار طنز تنها کسی که پشت مرا خالی نکرد همسرم بود.امیدوارم بتوانم گوشه ای از این لطفش را جبران کنم.

1 2 3 4 5 6 7

 8

  0e7c0430-0fdb-4dd9-b185-c3ac58c68f5a 3b4ac4d4-e8d2-4ead-8bfb-4a55dc6f2c76 7ab8d7fb-ede5-4a4d-8c36-f80259370664 17ceacf5-93fa-493f-9a9c-f146317c2612 92342fc6-3dfc-4cf4-b4a2-98a13ed8dede 388905ab-70b1-43de-8f05-54da129327ae b74865ee-5f6d-4c54-acb3-54caced879e7 c2460d68-ca12-46f7-af61-0ca6d9ae0496 d00a7cc6-390b-4fbe-9c76-582542b529c8 d6e33fd6-c4c8-491c-92a9-3099e9d48e70 d96807c0-e0e4-466b-b5f0-9d80f3d35577 e0305169-be41-4174-8ef5-00df1b20078d ed2bcedb-e000-4d45-a06b-34308f622845 efc081cf-8110-4573-a56c-210b9985809c

نظرات شما

  یوسف می گوید :

  درود بر اسدعلی عزیزی هنرمند محبوب ما

  همشهری می گوید :

  خداوند جتفظ شما برادر عزیز و مهربان باشد

  اسدعزیزی یکی از بزرگترین هنرمندان طنز ایران زمینه .که هم اصالت خودش رو حفظ کرد و هم از نظر هنر به نظر بنده بهترینه .از همینجا من خسته نباشید خدمتش عرض میکنم و میگم خدا یارو نگهدارت باشه که به فکر خندانیدن ای مردمان هم زبانت هستی

  دوستان سلام
  جناب اسد علی عزیزی برسته ترین هنرمند طنز شهرمان هرسین است . الحق و الانصاف ایشان به شایستگی توانسته است با هنرمندی خود جایگاه ویژه ای در دل مردم منطقه پیدا کند و مردم قدر شناس هرسین همگی دوستدار این هنرمند عزیز هستند اما افسوس که آنچنان که باید حمایت لازم از طرف مسئولین از این عزیز صورت نگرفته است امیدواریم روزی برسد که به شایستگی از زحمات این هنرمند گرانقدر شهرمان قدردانی شود . ما همگی دوستدار ایشان و سایر هنرمندان شهرمان هستیم و امیدوارم با تمام قدرت به کار خود ادامه بدهند . اسد جان دم شما گرم و موفق باشید . دوستت داریم

  اسدابادی می گوید :

  درود خداوند بر همه دوستان هنرمند …بخصوص اقای عزیزی….ایشان به نظر بنده با کمترین امکانات بهترین ایتمها رو کار کردن ….از مسعولین خواهشمندم به افرادی مثل اقای عزیزی توجه بیشتری بکنن

  همشهری می گوید :

  با سلام آقای اسد آبادی چرا توپ را زمین مسولین میندازی برادر شورا بجای کمک به جاهای؟؟؟؟؟؟؟؟به هنرمندان برسه همین اونم نه بعنوان اینکه مبلغی را بدین و بیخیال در سطح مدارس هر هفته برنامهبرایشان تعریف و از بودجه فرهنگی برای ایشان و مابقی همکارنش مبلغی را تعریف کنید. درسته ؟؟؟///

  احمد قلندر می گوید :

  با سلام
  درود بر آقای عزیزی ک با تمام توان خود چندین سال است دل مردم دیار لکستان را شاد کرده و هم اکنون نیز مشغول اجرای شادترین برنامه های طنز میباشد.
  انتظار میرود مسعولین باگروه برتر طنز غرب کشور همکاری کنند

  کریم ویسی می گوید :

  شیرمادرت حلالت باشه هنرمند ،بااصالت ،بانمک، خوش مرام ،دوست داشتنی وهمیشه خندان شهرهرسین-بنده هم سلامتی وموفقیت برادرگرامیم اسد علی عزیزی راازایزد یکتا مسئلت می نمایم . ان شاءالله همیشه سبز وباطراوت باشی..
  *** شیرم به شیرت می جوشد اسد جون !!!! ***

  از تمام عزیزان که نسبت به اینجانب لطف داشتن و با دیدگاههای قشنگشون از طنز و هنرمندان طناز حمایت کردن ممنونم.
  آرزویم شادی شماس و ازخدا میخوام تا زنده ام مردم را بخندانم

  آقا اسد تکی لنگه نداری بچه محل

  دورد بر تمام کسانی به خصوص هنرمندان هرسین که صادقانه وباکمترین ارج مالی موجب شادکردن دل همشهریان گرامی میشوند.خداقوت عزیزان

  t@m می گوید :

  سلام خدمت اقای عزیزی.هنرمند محبوب استان .
  ان شاءالله همیشه شادو سرزنده باشی. خدا کنه همیشه شاد باشی و بتونی مردمو شاد کنی.
  خدا قوت

  با سلام خدمت تمام همشهریان عزیزم ، بنده به نوبه خودم از آقای اسدعلی عزیزی گرامی واقعاً از بابت شاد کردن روحیه مردم لک زبان به خاطر بازی بسیار بسیار عالی و همچنین دیالوگهای ماندگار ایشون و بقیه عوامل برنامه گلدانه تشکر و سپاسگزاری میکنم وامیدوارم که شاهد رسد و پیشرفت ایشان و بقیه دوستان در امر بازیگری نه تنها در سطح منطقه لکستان بلکه به امید خدا در سطح کشور باشیم .

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید