ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : جمعه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۵:۱۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / یادداشت > یادداشت:حلقه گمشده در مدیریت شهری چیست

یادداشت:حلقه گمشده در مدیریت شهری چیست

محمد جامه­ شورانی : آنچه که برای شهروند مطالبه­ گر مورد نیاز است: امید، برنامه ­ریزی و تلاش در جهت انتخاب و انتقال خواسته­ های خود به مدیران شهری می باشد. پیگیری اهداف و خواسته­ ها و دست نکشیدن ازخواسته های بحق خود قطعا مدیرانی پاسخگو را در برابر ما قرار خواهد داد.

معظلی به نام عدم مشارکت مردمی در مدیریت شهری

با نگاهی گذرا به مُدرن­ترین شهرهای ایران و مقایسه آن با استان کرمانشاه وشهرستانهای آن، به حلقه گمشده­ای می­ رسیم،که طی سالیان طولانی از نگاه مدیران این استان مغفول مانده است.

این حلقه گمشده چیزی نیست جز عدم مشارکت شهروندان در مدیریت شهری که پل انتقال از سیستم مدیریت سُنتی به سیستم مدیریت مدرن می­باشد.

البته در این بین باید نقش مدیران و شهروندان به خوبی ترسیم و تبیین شود تا هر کدام به درستی وظایف خود را بشناسند.

قبل از توضیح در این مورد به ذکر نمونه­ ای در شهر مشهد می ­پردازیم که این شهر از پتانسیلی که در اختیار دارد، به بهترین نحو بهره­ برداری کرده است.

گروه مشاوران جوان شهرداری مشهد با برنامه­ریزی چند ساله توانسته است ضمن برقراری ارتباط با شهروندان، آنها را در مدیریت شهری سهیم کند. به گونه ­ای که بیش از یکصد هزار نفر با این گروه همکاری می­کنند، سالانه ۱۰ هزار نفر در برنامه­های این گروه شرکت می­کنند، بیش از ۶۰۰ نفر بصورت فعال با گروه در ارتباط هستند و بطور میانگین روزانه ۲۰ ایده از شهروندان دریافت می­شود.

این حرکت در بکارگیری مردم در مدیریت شهری در وهله اول باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در میان شهروندان خواهد شد، زیرا این حس که نظرات و پیشنهادات مردم برای مدیران شهری ارزشمند است در آنان شکل خواهد گرفت و همچنین خود را در آبادانی و رفع مشکلات شهر سهیم می­ دانند و از طرفی بار بزرگی را از دوش مسئولان شهری برخواهند داشت، زیرا مدیران شهری با صرف کمترین هزینه­  از نظر مالی و زمانی با حجم وسیعی از ایده­ها و پیشنهادات روبرو هستند که اگر درصد کمی از آنها نیز قابلیت اجرایی داشته باشند قطعا مدیران شهری را به اهداف خود رسانده است.

اما شهروندان در یک سوی این فرآیند قرار دارند و سوی دیگر، مدیران و مسئولان شهری هستند که باید آغازگر این مسیر باشند. پس گام اول، انتخاب مدیرانی است که نگاهی متفاوت به مدیریت شهری دارند و نقش غیر قابل انکار مردم را در حل مشکلات پذیرفته ­اند، که باز هم در اینجا به نقش تاثیرگذار مردم برمی گردیم که انتخاب چنین مدیرانی تنها با حضور شهروندی مطالبه­گر امکان­پذیر خواهد بود.

آنچه که برای شهروند مطالبه­ گر مورد نیاز است: امید، برنامه ­ریزی و تلاش در جهت انتخاب و انتقال خواسته­ های خود به مدیران شهری می­باشد. پیگیری اهداف و خواسته­ ها و دست نکشیدن ازخواسته های بحق خود قطعا مدیرانی پاسخگو را در برابر ما قرار خواهد داد.

اما پذیرفتن شکست و از دست دادن امید، منجر به ادامه روند فعلی و گام برداشتن مدیران در محیطی مشابه خواهد شد که نتیجه آن عدمتغییرات بنیادی و کارگشا در مسائل شهری است. گاهی بهره­برداری از تجربیات موفق دیگران، ما را از صرف زمان جهت آزمون و خطا بی نیاز می­کند. امید است که شهروندان عزیز، از اهمیت نقش خود غافل نشوند و مدیران شهری هم این فضا و بستر را جهت این همکاری فراهم نمایند.

محمد جامه­ شورانی

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید