یادداشت//در هرسین گورخواب نداریم اما کارتن خواب زیاد داریم

بیستون نیوز :

یادداشت : رامین آزاد پور// در طول سالهای گذشته شهرستان هرسین علیرغم اینکه دارای ظرفیت های خوبی بوده ولی مورد بی مهری قرار گرفته است واین بی مهری ها باعث شده که استعدادهای بالقوه شهر یا کشف نشوند یا اگرهم کشف شده اند این ظرفیت در دیار دگر خودنمایی کرده که جای بسی تاسف و تامل دارد.

برشمردن مشکلات ومعضلات حوزه شهری،شهرستان هرسین با رامین آزادپور(فعال اجتماعی)
رامین آزادپور در متن ارسالی خود مشکلات ومعضلات شهر هرسین و راهکارحل مشکلات را اینگونه ارائه داد:در طول سالهای گذشته شهرستان هرسین علیرغم اینکه دارای ظرفیت های خوبی بوده ولی مورد بی مهری قرار گرفته است واین بی مهری ها باعث شده که استعدادهای بالقوه شهر یا کشف نشوند یا اگرهم کشف شده اند این ظرفیت در دیار دگر خودنمایی کرده که جای بسی تاسف و تامل دارد.
مدت ها است که در اکثر گروه هاو فضاهای مجازی و واقعی این مشکلات را فریاد زدیم اما متاسفانه هیچ اقدام چشمگیری در جهت رفع این معضلات و مشکلات صورت نگرفته است.
امیدوارم این بار با وحدت و همفکری بتوانیم باعث حرکت مسئولین  هرسین گردیم .
مشکلاتی که در حال حاضر مردم هرسین با آن دست و پنجه نرم میکنند و از هر کسی بپرسید به آن اشاره به شرح زیر است :
۱- اشتغال :باتوجه به اینکه هرسین دومین شهر صنعتی استان محسوب میگردد(البته فقط محسوب میگردد)ولی بالاترین نرخ بیکاری مربوط به این شهرستان می باشد این موضوع بایستی توسط افراد صاحب نظر مورد واکاوی قرار گیرد.که آسیب شناسی های زیادی دارد .برای نمونه :هرسین اسما” و رسما” دارای پتروشیمی است . کارخانه فولاد . پارچه بافی(کرپ ناز)وتعدادقابل توجهی شهرک کوچک صنعتی دامپروری (مثل پریوه)اما با این وجود می بینیم که میزان اشتغال جوانان هرسین در این امکان هم متاسفانه زیر خط فقر است . وجای بسی تاسف و تامل می باشد که باید مسئولین تمهیداتی در این خصوص داشته باشند چون این صنایع از خاک سرزمینی هرسین بهره میبرند.لذا باید برای هرسین خاصیتی داشته باشند.
آلودگی های صنعتی این صنایع برای ما باشد اما اشتغال آن برای شهرهای دیگر آیا این مسئله منصفانه و عادلانه است؟!
مسئولین محترم به جای اینکه فقط به فکر میز ریاست ومدیریتشان باشند لطف کنند یک قدم مثبت در این راستا بردارند و با تشکیل یک جلسه رسمی صنایع حوزه را ملزم به استخدام نیروهای بومی کنند و همچنین در کارهای پیمانکاری نیز از پیمانکاران بومی با نیروهای بومی استفاده کنند .آن وقت شاهد کاهش  حجم بیکاری و آثار مثبت آن  در شهر خواهید بود که باعث رونق و رشد اقتصادی و فرهنگی شهر خواهد شد .
مطمئن باشید پس از این کار بزهکاری و ناهنجاری های اخلاقی به حداقل خود خواهد رسید چون ریشه اکثرجرایم و فقر ناشی از این بیکاری است .

۲- اعتیاد:که در بند یک برای رفع آن راهکار اولیه ای ارائه شد . اما مسئولین و مردم خیر که دستی در کار نیک دارند آستین بالا بزنند و کمپ های ترک اعتیاد را که در شهر فعالیت میکنندمورد  حمایت قرار دهندتا باشد که معتادی که توان مالی ترک ندارد با پول این خیرین از این منجلاب نجات یافته که” نجات یک معتاد نجات یک جامعه است” بی شک .
همچنین مسئولین ذیربط همچون بهزیستی،اداره بهداشت با نظارت بر کار این کمپ های ترک اعتیاد آنها را در رسیدن به این هدف یاری و راهنمایی کنند که خیر دنیا و آخرت را در آن خواهند دید .
دیدیم که چندی پیش با انتشار عکس معتادان گور خواب در پایتخت چه بلوایی در فضای مجازی به پا شد که این خبر واکنش رئیس جمهور را هم به دنبال داشت و این یک فرصت مناسب است که ما صدایمان را به گوش مسئولین برسانیم باشد که از خواب بیدار شوند .
ما هم درهرسین شاید گور خواب نداشته باشیم اما کارتن خواب زیاد داریم بیکاری ریشه اصلی اعتیاد است و یک معتاد بیکار برای رفع نیاز حتما”مجبور به انجام عمل بزه است این روند به صورت عرضی باهم مرتبط هستند آی مسئولین در خواب خفته بیدار شوید به هوش باشید و به گوش باشید که دگر از دست این مشکلات کارد به استخوان مردم رسیده است
۳-توزیع وفروش مواد مخدرو مواد الکلی:متاسفانه آمارهای ضد ونقیضی دراین حیطه ارائه میشود اما از همین بحثهای بین مردم که میشنویم مثلا فلانی را با آنقدر مواد مخدر گرفتند نشان میدهد که هرسین هم مستثنی از این بزه نیست و ضابطین و مجریان انتظامی را طلب میکند علاوه با برخورد با این حیطه کارهای پیشگیرانه نیز داشته باشند چون “هزینه های پیشگیری بی شک کمتر از درمان است” .
مراجع انتظامی به جای برخی برخوردهای ناشایست در حضورشان درملا عام ((که سعی در قدرت نمایی دارند))  سعی  در فرهنگ سازی و ایجاد همایش هایی در مورد خطرهای اعتیاد مخصوصا این مواد افیونی صنعتی جدید که آثار مخرب تری نسبت به مواد مخدر سنتی چون تریاک دارند رابر گذار کنند تا نوجوانان وجوانان و خانواده ها در برخورد درست و مناسب جهت خاموش کردن این رفتار نابهنجار با علم وآگاهی بیشتری قدم در اصلاح جامعه بردارند .
ما مسئولین خواهان جمع آوری مواد فروشان خرده پا و عمده هستیم برخورد به موقع و درست و صحیح نشانه اقتدار است که قبلا هم بیان گردیده است.
۴- طلاق:در بررسی های به عمل آمده توسط متخصصین این امر معلوم میگردد که ریشه طلاق شامل مسائل زیر است که اگر مردم به این مسائل آگاه باشند بی شک در امر ازدواج و همچنین اداره خانواده با پشتوانه علمی و آگاهی مکفی باعث یک جامعه سالم وشاید خالی از طلاق را شاهد باشیم .شاید خیلی ها در میان اقوامشان این مسئله را به صورت محسوس دیده باشند که درحال حاضرآمار طلاق در دوران عقد خیلی زیاد شده است طرف هنوز مهر عقدنامه اش به قول معروف خشک نشده اما می بینیم که نتیجه این وصل به فسخ تبدیل شده و باعث سرخوردگی هم خانواده ها هم جوانان درگیر این مسئله میشود .
از دلایلی که میتوان اشاره کرد باعث طلاق میشود شامل:رویایی فکر کردن و سیر در تخیلات (توبا اسب سفید مهربانی اومدی…)
آمادگی نداشتن برای تشکیل ازدواج و تشکیل خانواده:عدم شناخت و توجه به واقعیتهای موجود باعث میشود شخص بدون نداشتن آمادگی لازم اقدام به این امر کند که در موقع مواجه با مشکلات میبینیم که راحت شانه از زیر بار مسئولیت خارج میکنند .
عدم توجه به نگرش ها و سلایق و خصایص فیزیکی و روانی .
عدم توجه به انگیزه و دلیل زن گرفتن یا شوهر کردن .
فرانگرفتن مهارت های زندگی و مدیریت خانواده .
ضعف در هر کدام از موارد فوق باعث ایجاد اختلاف و بروز آن در رفتار با زوجه به صورت خشونت .خیانت.ناسازگاری وعدم تفاهم.و برآورده نشدن توقعات و وعده های اول ازدواج میشود که خروجی آن طلاق میشود متاسفانه .
پس در این حیطه باید آموزش و ارگان های مربوطه که بخشی ازشرح وظایفشان کمک به ازدواج آسان از تمام جوانب هستند  آستین بالابزنند و وارد کارزار شوند .”جامعه سالم مستلزم خانواده سالم است”
پس از مسئولین مربوطه چه کلان و چه پائین دستی خواهان و خواستاریم که زمینه ازدواج جوانان را چنان فراهم کنند که این مهم به بهترین شکل به سرانجا برسد.و حتی باتوجه به بالارفتن سن ازدواج این مشکل بر طرف خواهد شد .
۵-افزایش آمار خودکشی:آسیب شناسی زیادی دارد اما بی شک فقر واعتیاد وبیکاری و عدم درک متقابل در جامعه وسرکوب هایی که بخاطر شکست ها اطرافیان به یکدیگر میزنند از دلایل به بن بست رسیدن و دست به امر شنیع خودکشی زدن میشود . که در این حیطه هم با آموزش و فرهنگ سازی در تعاملات اجتماعی میتوان قدم مثبتی برداشت .
فهم اینکه شکست پل پیروزی است سخت نیست اما نیازمند تعامل اجتماعی است .
امیدوارم روزی فرا برسد که دیگر شاهد خودکشی نباشیم ای مسئولی که بخاطر خدمت به ملت بر سر میز ریاست تکیه زده ای آگاه باش که خداوند ناظر بر کم کاری های شما است .
۶-مهاجرت روستا نشینان به مراکز استان و شهرستان حتی مهاجرت از هرسین به شهرهای صنعتی دیگر :عدم رسیدگی مسئولین به روستاهاو شهر هرسین  باعث شده که جمعیت روستاها و شهر هرسین کم و با کوچ و عمدتا با حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ باعث بروز مشکلاتی در امر شهرداری ها گردد که متاسفانه مسئولین بجای انجام کار ریشه ای فقط در حال اصلاح شاخ وبرگها هستند .
حداقل این مشکل را بیش از ده بار فریاد زدیم اما دریغ از توجه تا اینکه به قول معروف کاشی عمل آمد و نتایج این آمار و نفوس و مسکن بیرون زده شد و صحه بر ادعای درست ما مبنی بر مهاجرت از دست فقر و بیکاری و ….بود
۷-فقدان  مراکز تفریحی:استعدادهای زیادی در این زمینه شهر هرسین دارد اما متاسفانه مورد کم لطفی و بی مهری هم مسئولین وهم خود مردم در این حیطه شده است . مسئولین بخاطر عدم تخصیص بودجه مناسب عدم رسیدگی مناسب و تخریب ها و تعمیرهای غیر کارشناسانه هم باعث هدر رفت انرژی هم هدر رفتن بودجه شده است .
مردم عزیز هم با عدم رعایت فرهنگ فضای سبز گاها” آسیب های جبران ناپذیری به فضاهای سبز زده اند . (نمونه کوچکش طرف با چاقو روی درخت کهنسال یادگاری مینویسه مثلا)نمونه اخیر آن هم که بریدن درختان پارک سراب بود که ماشاالله همه دارند توپ رو میندازندتو زمین یکی دیگه.
مسئله بعدی عدم توجه به میزان حد استاندارد ایجاد فضای سبز با نسبت جمعیت است که همخوانی که هیچ اصلا ناکافی هم هست .
نکته بعدی نداشتن امکانات رفاهی داخل پارکها و فضاهای سبز موجود در پارکها هست که به دلیل کمبود امکانات برخی پارکها تقریبا در حالت مرده بودن به سر میبرند .
تخریب سراب هرسین،تعطیلی استخرسرپوشیده،تغییر کاربری سینما برای مدت طولانی به جای انبار نخود وجو ،نبود یک شهربازی در حد جمعیت هرسین و….
خلاصه هر جا مکان تفریحی خوبی تو هرسین دیدید سلام گرم مارا به آنجا برسانید ای مسئول عزیز
۸-جذب گردشگری و توریست :در حال حاضر توریسم بعنوان یک صنعت در سطح کشورها شناخته شده است لذا شهرستان هرسین با قدمت بیش از ۱۰ هزار سال و وجوداماکن توریسم پذیر از جمله سایت جهانی بیستون و دخمه های اسحاق وندو پارک سراب هرسین (که شخم شده الان و احتمالا امسال نخود خوبی ازش برداشت بشه )و قلعه مرکزی شهر هرسین ….متاسفانه این ظرفیت بی نظیر درسطح شهرستان بدرستی در ایران و جهان تبلیغ و معرفی نگردیده است. که باز همت بلند مسئولین مربوطه را میخواهد .
حداقل مسئولین با نصب تابلو راهنمادر د

وراهی هرسین بیستون و همچنین نصب تابلو راهنما در جای مناسب راهنمای خوبی برای مسافرین غریبه باشند .
در کمبربندی شمالی هرسین به نورآباد تابلویی هست که محل رفتن به پارک سراب هرسین رو نشان میدهد که کسانی که آنجا را دیده اند میدانند آنجا به سمت ناکجا آباد است تا سراب .راه خاکی و به سمت پایین با منظره ای بد شده است راه سراب هرسین تقریبا لقمه را دور سر پیچاندن و خوردن شده از آن مسیر رفتن
۹-مشکلات آب شرب هرسین ،آب شرب هرسین از سراب هرسین  تامین میگردد لذا باتوجه به عدم وجود تصفیه خانه مجهز هرساله مثل سالهای گذشته  با وجود بارش های شدید آب شرب آلوده گردیده که قابلیت مصرف ندارد.که بارها در جلسات حضوری پیگیر این مطلب بودیم که ان شاالله در سال آینده دیگر شاهد این مشکل نباشیم .که معلومه امسال هم مردم باید بروند مثل کوله بر ها آب از سایر چشمه ها بیاورند
۱۰-عدم ساماندهی جایگاه زباله:بدترین نقطه و بدترین حالت دفع(سوزاندن)زباله را در هرسین شاهد هستیم . تفکیک زباله هم در وضع اسف ناکی است .
آلودگی مکان دفع زباله بسیار خطرناک است در دراز مدت .
۱۱-با وجوداینکه شهر هرسین گاها دارای مسافرینی به عنوان توریست هست اما  شهرستان هرسین متاسفانه حتی یک هتل یامسافرخانه وجود ندارد که یک ضعف عمده محسوب می گردد.
امیدوارم بخش خصوصی هم در این مورد وارد شده و مسئولین هم زیر ساختهای لازم را فراهم کنند تا این کمبود جبران شود .
۱۲-عدم پوشش سیستم دیجیتال برای اکثر روستاهای بخش مرکزی شهرستان همین موضوع باعث شده است اکثر این اهالی به ماهواره روی آورده که میتواند  برفرهنگ غنی منطقه اثر منفی بگذارد.
۱۳-کمبودآب در بخش مرکزی در فصول گرم سال که شاید یکی از دلایل کوچ اهالی به مراکز شهرستان و استان گردد.
رساندن آب شرب سالم به تمام روستاهای اطراف مورد توجه قرار بگیرد .
۱۴-شهرستان هرسین نیز به مانند سایر شهرستانهای استان در بیشتر اوقات سال از وجود ریزگردها در امان نیست.
امکانات لازم را در جهت حفظ سلامت مردم در این مورد هم مورد توجه مسئولین قرار بگیرد .چون این ریزگردها در هرسین قابل کنترل نیستند اما با دسترسی آسان مردم به امکانات جهت دفع بیماریهای ناشی ازآن بی شک میتوان از آسیب های آن کم نمود .
۱۵) بافت شهری هرسین که از یک خیابان اصلی با قدمت زیاد تشکیل شده فاقد جذابیت است و نسبت به شهرسازی با نگرش های نوین اقدام موثری صورت نگرفته است.
همچنین بافت فرسوده شهر هم در زمان زلزله مطمعنا”جز بجزآن هایی است که اگرالان فکری در جهت رفع این مشکل صورت نگیردحتما در موقع وقوع حادثه به یک فاجعه انسانی تبدیل میشود .
اگر زلزله رخ دهد خانه های غیر استانداردی که در کوچه هایی هستندکه امکان امداد رسانی به آنها نیست در نظر بگیرید چه فاجعه ای در پی خواهد داشت .خلاصه این ستاد بحران اینجا باید به عنوان یک ستاد جهت وظیفه اولیه پیشگیری وارد عمل شده و دستگاه های مربوطه را جهت ساماندهی به این اوضاع وارد کارزار کند ان شاالله .
۱۶٫سدمعبرو مشکلاتی که گریبان گیر عابرین پیاده و خودروها میشود که با ساماندهی دست فروش ها وماشین های سیار فروشندگی القام مصرفی مردم در یک مکان مناسب و تحت نظر شهرداری هم درآمدزایی برای شهرداری میشود هم مشکل رفت وآمد عابرین پیاده و وسایل نقلیه حل میشود .
۱۷٫اوضاع نا بسمان و پراکنده قبرستان ها که واقعا این پراکندگی باعث بروز مشکلات شده است .
۱۸٫نظارت بر امکان عمومی و مغازه ها وتفاوت قیمت های آنها و همچنین برخورد با کاسبانی که جواز فعالیت مربوطه را ندارند و همچنین برخورد با کسانی که حتی با جواز دیگران اقدام به فروش کالا و خدمات میکنند .
۱۹٫بهداشت ودرمان :کمبود امکانات درمانی و تجهیزات مدرن موضوع قابل توجه ای است و باتوجه به اینکه وزیر محترم بهداشت در این زمینه حتما کمک میکنند فقط مسئولین مربوطه همت کنند و با قدرت چانه زنی این تجهیزات را برای شهر بیاورند .
۲۰٫مبلمان شهری که وضعیت زیبایی نداریم .حتی برخی از مقامات تعریف مبلمان شهری را هم نمیدانند متاسفانه
۲۱٫بکار انداختن مجدد سینما و واگذاری آن به بخش خصوصی و تخصیص بودجه مناسب جهت تعویض دستگاه های آن تا شخص موجر بتوانند فیلم های روز ایران را روی پرده این شهر به نمایش درآورد .
۲۲٫آسفالت نامناسب بیشتر کوچه های هرسین و حتی مسیرهای ورودی و خروجی هرسین و جاده تحت نظر اداره راه که واقعا”وضع نامناسبی دارد .
۲۳٫دفع نامناسب آب ها به خاطر بارش که شاهد آب گرفتگی معابر عمومی و همچنین فلوت این آب از دهانه مثلا خط انتقال فاضلاب صنعتی شهر که اکثرا در موقع بارندگی مردم این مشکل رادیدند که نجاسات در سطح خیابان پخش شده و باعث ایجاد بوی نامناسب و همچنین خطرات بهداشتی میگردند .
۲۴٫توجه به باغات و زمین های کشاورزی و برداشت آب های زیر زمینی که به جد باید پیگیر این مسئله بود باتوجه به بحران آب .
۲۵٫تجهیز پارک ها و بلوارها به سیتم های جدید آبرسانی (بارانی و قطره ای)
۲۶٫اصلارفع مشکلات راههای برون شهری مربوط به حوزه استحفاظیه وهمچنین درج تابلوهای راهنمایی و رانندگی و همچنین از بین بردن نقاط حادثه خیز جاده ای .
۲۷٫درخواست و پیگیری احداث یک ایستگاه راه آهن در نزدیک پل چهر یا بلوردی برای هرسین که در آینده ضروری و بی شک مفید است .
۲۸٫اصلاح کفپوش ها ونصب کفپوش های مناسب در تمام قسمت های پارک ها که اسباب و وسایل بازی کودکان در آن قرار دارد
۲۹٫پیگیری و تسریع در امر احداث شهربازی هرسین .
۳۰٫ایجاد بستری مناسب جهت به میدان  کشیدن جوانان در مسائل فرهنگی وفرهنگ سازی
۳۱٫فراهم نمودن امکانات ورزشی در مجامع عمومی جهت فراگیر کردن ورزش همگانی
۳۲٫ حمایت از جامع ورزشی شهر که شامل  جامعه دانشگاهی، پیشکسوتان، مربیان، و ورزشکاران است .همچنین کشف و شناسایی استعدادهای ورزشی از میان کسانی که این توانایی ها را به صورت بالقوه دارند.
۳۲٫ بازسازی و تجهیز اماکن ورزشی و در اختیار قرار گرفتن آنها برای ورزشکاران با هزینه های کمتر
۳۳٫ فراهم کردن اتاق فکر جهت معرفی ایده برای اشتغال سازی جوانان و تشکیل کارگروه های مختلف جهت رفع این مسئله
۳۴٫ایجاد حس همکاری و همدلی بین مسئولین شهر جهت حضور فعال در اقدامات فرهنگی ورزشی وهنری
۳۵٫ ایجاد بستری مطمئن برای ورود اسپانسرها در فعالیت های ورزشی وصنعتی وکشاورزی شهر(ایجادزمینه مناسب جهت جذب سرمایه گذار).کمک و اعتماد به بخش خصوصی جهت مشارکت در برنامه های فرهنگی و ورزشی واقتصادی .
۳۶٫توجه به حضور مهمان های ناخوانده دکل های مخابراتی تلفن های همراه
۳۷٫نبود یک پارکینگ عمومی در نقاط شلوغ شهر که با ایجاد پارکینگ طبقاتی میتوان از کمترین جا بیشترین بهره را برد
۳۸٫وجود بیش از حد دام زنده در سطح شهر و کشتار دام زنده در قصابی ها
که باعث شیوع بیماری های مشترک بین دام و انسان میگردند .
۳۹٫رسیدگی به مشکلات کشاورزان و عدم توجه مسئولین جهاد کشاورزی به مشکلات کشاورزان چه در بذر های اصلاح شده چه کود و چه سم واقعا کشاورزان در فشار هستند متاسفانه
۴۰٫رسیدگی به کارگاه ها و کارخانه هایی که در محدوده هرسین هستند و به علت مشکلات اقتصادی تعطیل شده اند و احیاء دوباره آنها .
۴۱٫تغییر کاربری کارخانه کاغذ چهر و تعیین و تکلیف این دستگاه های مستهلک .
اینها بخش کوچکی از مشکلات شهر هرسین بود که نیازمند برنامه و بودجه و مدیریت وهمچنین پیگیری و چانه زنی برای رفع آن است که همت و مطالبه گری مردم و دلسوزی مسئولین و مردم را طلب میکند .
ومن الله التوفیق
باکمال احترام
ارادتمندرامین آزادپور

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار