یادداشت عبدالله الماسی//آناهیتا رمق ایستادن ندارد

بیستون نیوز :

یادداشت عبدالله الماسی// دهم شهریور ۹۴ علی ربیعی، وزیر کار به کرمانشاه آمد تا طلسم ۹ ساله پالایشگاه_آناهیتا را بشکند؛ او این بار به جای کلنگ زنی، پشت فرمان بولدوزر نشست تا به گفته خودش عملیات اجرایی را بولدوزری پیش ببرد.

یادداشت عبدالله الماسی// دهم شهریور ۹۴ علی ربیعی، وزیر کار به کرمانشاه آمد تا طلسم ۹ ساله پالایشگاه آناهیتا را بشکند؛ او این بار به جای کلنگ زنی، پشت فرمان بولدوزر نشست تا به گفته خودش عملیات اجرایی را بولدوزری پیش ببرد.

2563861 یادداشت عبدالله الماسی//آناهیتا رمق ایستادن ندارد

این اتفاق خوشایند اما از خاکبرداری، جاده کشی و فنس‌گذاری فراتر نرفت تا همچنان تصویر بیابان منطقه، کرمانشاهی ها بیازارد.
پالایشگاهی که قرار بود ۸۵ درصد بودجه ۳٫۴ میلیارد یورویی آن را صندوق توسعه ملی تامین کند اما ظاهرا آن قرار و مدار اولیه عملی نیست تا آناهیتا همچنان لنگ سرمایه گذار باشد و هیچ دورنمای روشنی هم برای آمدن سرمایه به چشم نخورد.
این در حالی است که تخفیف ۱۰ درصدی قیمت نفت به مدت ۱۰ سال، ۱۰ سال معافیت مالیاتی و سود چهار درصدی بازپرداخت تسهیلات با تنفس هشت ساله از مزایای این پالایشگاه است.
گفته می شود توافقاتی با یک فاینانسور چینی امضا شده است تا ۸۵ درصد منابع مالی طرح از طریق فاینانس تامین شود و ۱۵ درصد باقی مانده را هم سهامداران تامین کنند که البته هیچ خبر دقیق و قطعی درباره این توافق منتشر نشده.

۳۳٫۳ درصد سهام این پالایشگاه متعلق به صندوق بازنشستگی کشوری، ۳۳٫۳ درصد مربوط به شرکت شستا و ۳۳٫۳ درصد نیز مربوط به شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی و صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت نفت است.
وزیر کرمانشاهی نفت هم تاکنون حاضر و شاید قانع نشده که از اعتبار و نفوذ ویژه خود در دولت برای احقاق حق همشهریانش خرج کند تا همچنان حسرت ایستادن آناهیتا بر دل مردم این دیار بماند.
اگر آناهیتا جان بگیرد می تواند در مرحله ساخت برای هشت هزار نفر و در زمان بهره‌ برداری برای ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کند و مرهمی هرچند کوچک باشد بر زخم عمیق معیشت و بیکاری بیش از ۱۵۰ هزار جوان کرمانشاهی.
پالایشگاه ۱۵۰ هزار بشکه‌ای “آناهیتا” دی ماه ۱۳۸۵ به تصویب هیات دولت رسید اما با وجود گذشت ۱۱ سال از آن زمان و تایید مجدد در سفر رهبر معظم انقلاب و معاون اول دولت یازدهم، تنها کاری که در زمین ۵۷۱ هکتاری کیلومتر ۱۵ بزرگراه کرمانشاه-همدان شده، عملیات خاکی است.
عبدالله الماسی – فعال رسانه

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار