یادداشت// قرارداد کرسنت میعانات گازی است نه گاز ترش

بیستون نیوز :

موضوع قرارداد کرسنت میعانات گازی است نه گاز ترش چونکه کلا گاز ترش هست حالا ممکنه کم یا زیاد و اطلاق واژه ترش به گاز بعلت داشتن ترکیبات گوگردی بخصوص گاز سولفید هیدروژن است که این گاز به اصطلاح ترش وارد پالایشگاه شده و ترکیبات گوگرد آن بصورت اکسیدهای گوگرد جدا میشوند و به گاز بعد از آن گاز شیرین اطلاق میشود و از ترکیب این اکسیدهای گوگرد با آب در نهایت اسید سولفورو و سولفوریک ساخته میشود که اغلب اسیدها ترش مزه هستن بنابراین گاز حاوی ترکیبات گوگرددار اسیدی را گاز ترش می نامند

یادداشت: مهندس شهاب یادگاری// موضوع قرارداد کرسنت میعانات گازی است نه گاز ترش چون که کلا گاز ترش هست حالا ممکنه کم یا زیاد و اطلاق واژه ترش به گاز بعلت داشتن ترکیبات گوگردی بخصوص گاز سولفید هیدروژن است که این گاز به اصطلاح ترش وارد پالایشگاه شده و ترکیبات گوگرد آن بصورت اکسیدهای گوگرد جدا می شوند و به گاز بعد از آن گاز شیرین اطلاق می شود و از ترکیب این اکسیدهای گوگرد با آب در نهایت اسید سولفورو و سولفوریک ساخته می شود که اغلب اسیدها ترش مزه هستن بنابراین گاز حاوی ترکیبات گوگرددار اسیدی را گاز ترش می نامند.
اما قضیه کرسنت درخصوص میعانات گازی بود که مایعی همراه با گاز از اطراف چاهای نفتی خارج می شود و تقریبا یک گاز اشباع شده بصورت مایع است که در دولت روحانی دو پالایشگاه مخصوص فراوری میعانات گازی ساخته شده و امسال احتمالا بهره برداری می شوند و تکنولوژی ان بسیار سخت است.
در اواسط دهه هفتاد کشور ما با قرارداد کرسنت این میعانات را به شرکت انگلیسی کرسنت مستقر در امارات فروخت چون خودمان هنوز پالاشگاه مخصوص آن و تکنولوژی استفاده از آن را نداشتیم و مزیت دیگر فروش آن عدم آلوده کردن محیط زیست بود چون  این میعانات گازی در کنار چاه های نفتی سوزانده می شوند.
با شروع کار دولت مهرورز !!! و عدالت محور !!!! این قرار داد بین المللی بدون کارشناسی بطور یکطرفه از سوی کشور ما لغو شد و قطعا تبعات سنگین آن که جریمه مالی از طرف دادگاه بین المللی و همچنین سوخته شدن ده ساله این میعانات گازی و آلودگی شدید محیط زست ناشی از سوختن ان نصیب کشورمان شده و می شود.
نکته دیگر اینکه در اواخر دولت خاتمی در جلسات اوپک برای تعیین ریاست جدید آن ظاهرا دیپلماسی قوی کشورمان و رایزنی با دیگر کشورهای عضو اوپک بنا بر این نهاده شده بود که رییس آینده اوپک که تعیین آن در دولت بعدی ایران واقع میشد وزیر نفت ایران باشد اما لغو قرارداد بین المللی کرسنت باعث بدبینی مجموعه اوپک نسبت به کشورمان شده و در نهایت این اتفاق یعنی ریاست اوپک برای ما حاصل نشد.

مطالب پیشنهادی

  1. رضا گفت:

    از کی تا حالا شده کارشناس همه میدونن کریمت افتضاح زنگنه بود حالا این به اصطلاح کارشناس که نمی دونه چی به چیه دو خط حفظ کرده و نوشته اونم بدون سر و ته
    جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار