ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۸:۲۰
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / گزیده اخبار, یادداشت > یادداشت// پای لنگ اقتصاد و فرهنگ کرمانشاه

یادداشت// پای لنگ اقتصاد و فرهنگ کرمانشاه

برای درک پیامد این وضعیت بهتر است بدانیم طبق آمار مراجع رسمی “۶۵ درصد بزهکاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها، ۳۵ درصد قتل های عمد، ۲۳ درصد نزاع ها، ۲۰ درصد جرائم منکرانی و ۱۰ درصد جرائم مالی استان ناشی از اعتیاد است.”

پیامدهای تلخ اقتصاد و فرهنگ زمین‌گیر کرمانشاه// اگر نجنبیم،‌ طعمه ‘بهمن’ مشکلات می‌شویم
 

عصر دوشنبه ۲۷ شهریور پدر ۳۷ ساله اسلام آبادی با اسلحه شکاری همسر و دخترهای ۴ و ۱۰ ساله‌اش را به طرز هولناکی به قتل می رساند سپس به همان شیوه به زندگی خود نیز پایان می دهد.

 کمتر از ۲۴ ساعت بعد، پلیس روانسر جنازه های مادر ۲۸ ساله و پسر ۲ ساله‌اش را پیدا می کند که خفه شده اند.

هنوز انگیزه این مرگ‌ها روشن نشده اما حتما به اقتصاد و فرهنگ لنگ استان کرمانشاه بی ارتباط نیست

یادداشتی از عبدالله الماسی فعال رسانه ای// استان کرمانشاه دست کم ۱۵۰ هزار بیکار دارد و آنچنان که اسدالله رازانی،‌ استاندار کرمانشاه گفته، این استان در ۱۸ سال گذشته ۱۵ بار رکورددار بیکاری کشور بوده است؛ همانند سال‌های ۹۵ و ۹۶٫ به گفته رازانی، از نظر فضای کسب و کار، کرمانشاه رتبه آخر ایران است.
محمدابراهیم اعلمی آل آقا، رییس دانشگاه رازی کرمانشاه هم گفته که سالانه حدود ‘۳۰ هزار بیکار’ جدید به جمعیت بیکاران استان اضافه می شود.
مشکل اما فقط بیکاری کرمانشاهی‌ها نیست؛ آمار بالای معتادان هم گریبان استان را به سختی گرفته است.
برای درک پیامد این وضعیت بهتر است بدانیم طبق آمار مراجع رسمی “۶۵ درصد بزهکاری ها، ۵۵ درصد طلاق ها، ۳۰ درصد کودک آزاری ها، ۳۵ درصد قتل های عمد، ۲۳ درصد نزاع ها، ۲۰ درصد جرائم منکرانی و ۱۰ درصد جرائم مالی استان ناشی از اعتیاد است.”
شاید به همین دلیل، آمار تکان دهنده‌ معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه قابل باور است که مرداد ۹۶ گفت: استان کرمانشاه در بیکاری، بیماری ایدز، حاشیه نشینی، خودکشی، اعتیاد و طلاق جز هفت استان اول کشور است.
این شرایط اسف بار،‌ بی شک از نشانه های ریشه دوندان غده‌ای است که سال‌ها به امان خود رها شده و به تعبیر استاندار کرمانشاه اکنون “بیکاری آثار شوم خود را نشان داده” اما به تعبیر دقیق تر اینها علائم بیماری صعب العلاجی است که به جان اقتصاد و فرهنگ استان افتاده است.

پای لنگ فرهنگ
البته پای “فرهنگ” کرمانشاه هم مثل اقتصادش حسابی می لنگد؛ روحیه کار و تلاش در استان به حاشیه رفته، رعایت حقوق دیگران از رانندگی گرفته تا صف نانوایی و ادارات برای بسیاری‌ افراد مهم نیست، نبود مدیریت هیجان و خشم، روزانه به صدها اختلاف و درگیری می انجامد، زبان تعامل و سازش به حداقل خود رسیده، باورهای بی اساس و رویای پولدار شدن یک‌شبه، طرفداران زیادی پیدا کرده و… .
دعواهای زناشویی هم رکورد زده و به گفته دادستان کرمانشاه حدود “یک چهارم پرونده های ورودی به دستگاه قضایی استان” را به خود اختصاص داده، آن هم اختلافاتی که بیشترشان با روحیه گذشت و مدارا قابل حل و فصل است.
با این عقبه فرهنگی و رکوردشکنی اعتیاد و بیکاری، اینکه بیشتر از یک چهارم ازدواج های استان در سال ۹۵ به جدایی ختم شده، شاید تعجب آور نباشد.
اینکه پس از ایلام، کرمانشاه رکوردار خودکشی است، اینکه کرمانشاه بیشترین مبتلایان ایدز را دارد، اینکه تنها طی ۹ ماه حدود ‘پنج هزار سارق و مالخر’ به دام پلیس می افتند، اینکه به گفته معاون دادستان پارک‌های استان زیستگاه چند جرم اساسی شده، اینکه طی ۹ ماه بیش از سه هزار میلیارد ریال از ۲۰ تا ۳۰ هزار خانواده، کلاهبرداری و آرزوی پولدار شدن مالباختگان با سود ۶۰ و ۷۰ درصدی به کابوس تبدیل می شود، اینکه با وجود کلاهبرداری های متعدد باز هم مردم گول شرکت های هرمی را می خورند و برای وعده دروغ سودهای نجومی سر و دست می شکنند، اینکه یک سوم شهر کرمانشاه حاشیه نشین هستند و این مناطق به بازار علنی خرید و فروش موادمخدر و روانگردان تبدیل شده، اینکه هیچ روزی بدون درگیری با سلاح سرد و گرم بر این شهر نمی گذرد و خبر، صدا و صحنه تیراندازی بارها و بارها تکرار می شود، اینکه آمار سرقت ها از دست در رفته و مالباخته های زیادی بی‌خیال پیگیری دزدی می شوند، اینکه به کمترین اختلاف و حادثه ای مدیریت هیجان و خشم از کف می رود و کار به درگیری و جاهای باریک می کشد، اینکه سارینای هشت ساله تا مرز مردن از مادر معتادش کتک می خورد و… همه و همه نشانگر آغاز بهمن ویرانگری است که روز به روز در حال بزرگتر شدن است اما چون هنوز نزدیک بودن آن باور نشده، کسی را به هول و ولا نینداخته است.

همه باید پای کار بیایند

سخن درباره کم کاری، ‌سهل انگاری و نقش مسئولان در وقوع این فاجعه بسیار است، ‌چنانکه تقصیر مردم استان هم قابل کتمان نیست اما باید نگاه ها را از گذشته برید و به فکر اتفاقات تلخ‌تر پیش‌رو بود؛ زیرا هر چقدر فاجعه عمیق‌تر و آسیب های اجتماعی در هم تنیده‌تر شوند، فرصت کمتری باقی می ماند و انرژی و هزینه بیشتری برای جبران نیاز است.
دوران سخنرانی و وعده های سرخرمن و گذاشتن هندوانه زیر بغل همدیگر هم گذشته است،‌ همه باید پای کار بیایند. مسئولان اتوکشیده باید کت و شلوارهای صاف و براق خود را از تن درآورند و ضمن مطالبه گری از مسئولان ارشد کشور، با استمداد از نخبگان و دلسوزان استان وارد میدان عمل و کار شوند.
از آن سو مردم نیز باید بدانند که برای رسیدن به پول، ‌رفاه و آینده بهتر، هیچ راهی جز تلاش و زحمت نیست و پولدار شدن یک‌شبه دست کم برای بیشتر مردم یک رویای محال است.
البته شیوه تربیتی و آموزشی نسل های بعدی و نونهالان و نوجوانان استان، باید از همین حالا اصلاح و بر مبنای فرهنگ تلاش و سخت کوشی باشد تا بدانند با تن‌آسایی و دنبال پارتی‌بودن برای پشت میزنشینی، نه تنها به آرزوی خود نمی رسند که باید منتظر روزهای تلخ تری بود.
طبق سرشماری سال ۹۰، ۶۷۰ هزار نفر از استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه جمعیت جوان (۱۵ تا ۲۹ ساله) و یک میلیون و ۴۸۲ هزار نفر جمعیت مولد (۱۵ تا ۶۴ ساله) هستند؛ دریایی که اگر به خروش آید، می تواند بزرگترین مشکلات را هم غرق کند.
خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید