ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۲:۳۹
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / یادداشت > نماد زیبایی و استواری هرسین در حال نابودی است

نماد زیبایی و استواری هرسین در حال نابودی است

برای ایجاد اشتغال که دست روی نماد زیبایی شهر گذاشته اید به اسم ایجاد اشتغال!!جالب اینجاست که مجوز معدن به اسم شخصی صادرشده است که ظاهراً ایشان مجوز را به استانهای مجاور فروخته وپیمانکار در حال تخریب کوه است . پس نتجه ایجاد اشتغال هم بهانه ای واهی است چون شاغلین این معدن هم غیر بومی هستن !!!

“هردم از این باغ بری میرسد
نغزتر از نغزتری میرسد
یادداشت بیستون نیوز/رامین آزادپور: با این مصرع شعر و پیش درآمدی از مشکلات شهر هرسین هدف تشریح مسئله ای است که متاسفانه در آینده نچندان دور باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد که جبران ناپذیرخواهدبود.
شهر هرسین مشکلات زیادی دارد که مهمترین آن بیکاری است که البته این مشکل گریبان گیر کل کشور است.شهر هرسین با وصف اینکه دومین شهر صنعتی استان کرمانشاه است اما آمار بیکاری آن چنان چشمگیر است که ریشه خیلی از مشکلات شهر شده است که پرداخت به آن در این مجال نمیگنجد.
اطراف شهر هرسین دو کوه زیبا وجود دارد به نامهای زرین کوه و شیرز که هم زیبایی و نماد استواری شهر است هم از لحاظ اکو سیستمی و محیط زیستی برای این دیار حائز اهمیت میباشد . این کوهها از دیر باز برای مردم شهر آنقدر اهمیت داشته که در کنار پارک توحید هرسین(سراب)نمادی از نمادهای زیبای شهر بوده و هست اما متاسفانه مدتی است که این دو مهم مورد بی مهری قرار گرفته اند .سراب هرسین را الان هر کسی که از نزدیک دیده متوجه عمق فاجعه در آن خواهد شد که با پیگیرهای انجام شده، قرار است در آینده نزدیک ساماندهی شود،که مردم هرسین همچنان امیدوار هستن به انجام این مهم . اما با وجود این ناملایمتی هامدتی است شاهد فعالیت معدنی در دامنه کوه زرین هرسین هستیم که قلب هر هرسینی را به درد آورده است . صدور مجوز آن هر چند در ظاهر قانونی است اما از نظر نگارنده خط قرمز شهر است نابودی کوه زرین .
به اسم ایجاد اشتغال تیشه به ریشه شهر زدن کاری غلط و از بنیاد اشتباه است آقایان مدیر و مسئولین شهری که دغدغه ایجاد اشتغال دارند شهر کمبود امکانات ندارد برای ایجاد اشتغال که دست روی نماد زیبایی شهر گذاشته اید به اسم ایجاد اشتغال!!جالب اینجاست که مجوز معدن به اسم شخصی صادرشده است که ظاهراً ایشان مجوز را به استانهای مجاور فروخته وپیمانکار در حال تخریب کوه است . پس نتجه ایجاد اشتغال هم بهانه ای واهی است چون شاغلین این معدن هم غیر بومی هستن !!!
آقایان مدیر و مسئولین شهر روند ظلم و نابرابری و صدور این مجوزها که کاملا مشخص است براساس رابطه بوده و ضوابط به صورت صوری انجام شده تا به کی میخواهند این روند زمین خواری و کوه خورای را ادامه دهند؟!
چرا با شعور ملت انقلابی و شهید پرور هرسین بازی میکنید.؟!
چرا به اسم اشتغال تیشه به ریشه این شهر میزنید در حالی در نزدیکی های شهر چند کارخانه مهم صنعتی وجود دارد(جهان فولاد و پتروشیمی و پلی اتیلن)که اگر نیروی کار آن بومی بود جوانی از جوانان هرسین بیکار نبود !!از مسئولین محترم میخواهیم مانع ادامه فعالیت این معدن شوند یعنی این جماعت مدیر نمیدانند اگر این کوه از بین برود از لحاظ اکو سیستمی و محیط زیستی چه خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت ؟!
یعنی شما مدیرانی که متولی صدور این مجوزها هستید نمیدانید که این کوه جزء بامهای هرسین است!!
اگر نمیدانید چه مشکلاتی در آینده برای هرسین پیش خواهد آمد حقیر برای شما شرح میدهم این مشکلات را حال قضاوت را به خود مردم شهر هرسین میسپاریم :
یکی از مهمترین مسائلی که در ارزیابی های زیست محیطی معادن با آن سرو کار داریم مبحث آلودگی آب است. فرونشینی سطح ایستابی، انحراف مسیر جریان آب، آلوده کردن آب های سطحی و زیرزمینی، تغییر کیفیت و خصوصیات آب، برداشت و در نتیجه کمبود آب، برهم زدن تعادل جریان آب و شکل‌گیری جریانهای جدید از اثرات زیست محیطی فعالیت های معدنکاری بر آبهای سطحی و زیرزمینی هستندکه با توجه به اینکه کوه زرین همیشه برف گیر بوده و بخش اعظمی از سفره های زیر زمینی را تامین میکند از بین بردن این کوه باعث پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی خواهد شد بدون هیچ شک و تردیدی .
پایین رفتن سطح آب در اثر فعالیتهای معدنکاری باعث خشک شدن شبکه جریان آب منطقه و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه می شودکه از نظر زیست محیطی خسارتی جبران ناپذیر است .
آلودگی هوا یکی دیگر از خسارتهای ناشی فعالیت های این معدن است.
آلودگی خاک سومین خسارت ناشی از فعالیت این معدن خواهد بود که ضمن نشست سطح ارتفاعی کوه باعث میشود که موجودات و حیات وحش این کوه زیبا نیز به خطر بیفتد  با از بین رفتن محیط زندگی، جانوران ناچار به تغییر مکان و مهاجرت به منطقه‌ای دیگر می‌شوندو این مسئله باید از نظر محیط زیست و منابع طبیعی مورد توجه قرار میگرفت که متاسفانه مورد توجه قرار نگرفته است .
آلودگی صوتی نیز یکی از خسارتهایی است که فعالیت های این معدن باعث ایجاد آن خواهند شد .
هر یک از مراحل و فرآیندهای استخراج، بسته به نوع ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده باعث ایجاد سر و صدا و آلودگی صوتی در محیط می گردند. یکی از مهمترین منابع آلودگی صوتی انفجار می‌باشد که براساس نوع مواد منفجره و میزان استخراج متغیر خواهد بود. از دیگر عوامل ایجاد سر و صدا، حرکت ماشین‌آلات سنگین در جاده‌های باربری و انتقال مواد معدنی می‌باشد.
آلودگی‌های صوتی در طول زمان منجر به مشکلات شنوایی و ناراحتی های عصبی می‌گردندکه خطریست جدی برای روستاهای نزدیک به کوه و خاصه اینکه کوه از محیط اصلی شهر هم چندان دور نیست .اگر در بهره برداری از معادن ملاحظات زیست محیطی رعایت نشود، می توانند به عنوان یکی از مولفه های تخریب کننده در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی خودشان را نشان دهندکه باتوجه به موقعیت جغرافیایی کوه زرین متاسفانه به این مهم توجه نشده است و مشخص است که لابی قوی در این زمینه صورت گرفته است که برای ما مردم هرسین گناهی نابخشودنی است.
این موارد تنها بخشی از نتایج منفی فعالیت این معدن خواهد بودکه خود به نوعی اثرات مثبت این فعالیت را کمرنگ یا ازبین خواهد برد .
مدیران و مسئولین و مقامات بلند پایه هرسین و استان کرمانشاه
خواهشمندیم نسبت به لغو مجوز این معدن از ادامه فعالیت آن جلوگیری کنید .
مردم هرسین و هر هرسینی که شهر هرسین برایش سرسوزنی ارزش دارد در مورد این اقدام نابخردانه که چیزی جز منافع شخصی در آن نبوده سکوت کند به دیار دارالمومنین خیانت کرده و آیندگان نیز درباره این سکوت و بیتفاوتی ، در مورد ما قضاوت خوبی نخواهند داشت .مگر مال دنیا چقدر ارزش دارد که به خاطر حرص و طمع بیاییم و یکی از زیباترین کوههای شهر را به نابودی بکشیم؟! رها کردن این مسئله به حال خود خساراتی جبران ناپذیر در پی خواهد داشت هر ارگانی به هر نحوی که این مجوز را صادر کرده به همان ترتیب مانع ادامه فعالیت شوند . در صورت ادامه فعالیت این معدن از طریق مقامات قضایی و راهکارهای حقوقی نیز مردم پیگیر لغو این مجوز باشند.
از تمام مردم،ارگانها،سازمانهای مردم نهادمرتبط با محیط زیست و طبیعت وگردشگری (NGO)های سطح شهرستان و استان ،فرماندار محترم،دادستان بعنوان مدعی العموم،نماینده محترم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه ،شورای شهر و تمام مسئولان خواهانیم که پیگیر این مطالبه عمومی مردم شهر هرسین باشند.

ودرآخر شعری زیبا از شاعر فرهیخته محمد علی غیب غلامی در وصف شکوه و زیبایی کوه زرین :
((برای نگین شهرم هرسین

نزن زخمِ خنجر بر آن سینه ی کوه
نکن آن پَری چهره را پر ز اندوه

میازار جانش که آزارِ من است
مزن پتک پشتش که بیزارِ من است

شنیدم که آهن برایش کشند
بجای نوازش که ریشش کنند

کدامین عروسی رُخش مثلِ او
کدامین شَمایل چُنین با شکوه

بَرازنده ی شهرِ هرسین همان
عزیزش بدارید مانند جان

رُخش را نزارید زخمی زنند
زِ آن ابرُوان یا که مویی کنند

که حیفَ است سیلی بر آن نازنین
که هرسین نَمادش به کوهِ زرین

تنِ سختِ او نا زنینی کند
چو شیرز غُرورآفرینی کند

به زخمش کسی چاره سازی کند
به جانش مَلَک تُرک تازی کند

تنِ زخم دارش هر آن کس کند
به زیرش کشاند فلک با کمند

ببین سوزِ من ای تو هم سازِ من
صدایی بر آور به آوازِ من))

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید