جانشین ایت الله مهدوی کنی کیست؟

بیستون نیوز :

بعد از درگذشت ایت الله مهدوی کنی جای ایشان علاوه بر ریاست مجلس خبرگان در دانشگاه امام صادق ع و نیزدبیر کلی جامعه روحانیت نیز خالی مانده است. به گزارش خبرنگار سیاسی سایت بیستون نیوز شنیده شده که جانشین قریب…

بعد از درگذشت ایت الله مهدوی کنی جای ایشان علاوه بر ریاست مجلس خبرگان در دانشگاه امام صادق ع و نیزدبیر کلی جامعه روحانیت نیز خالی مانده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی سایت بیستون نیوز شنیده شده که جانشین قریب به یقین ریاست دانشگاه امام صادق ع از حوزه علمیه قم می اید.

ریاست دانشگاه امام صادق ع چه شخصیتی است/

فعاليتهاي علمي و فرهنگي
آيت‌الله مرتضي مقتدايي، تا كنون فعاليتهاي علمي و فرهنگي بسياري را به انجام رسانده است. او از سالهاي آغازين اشتغال به تحصيل در حوزه علميه اصفهان، به تدريس دروس آموخته‌شده، پرداخت و كتب دوره سطح و نيز سطوح عالي را بارها تدريس نمود. وي چند سال به تدريس خارج فقه در مدرسه مروي تهران و پس از آن، در حوزه علميه قم اشتغال داشته كه اين تدريس، تا كنون ادامه دارد و از اين رهگذر، طلاب و فضلاي بسياري، تربيت شده‌اند كه وجودشان، تداوم‌بخش راه اجتهاد در حوزه‌هاي علمي و عملي خواهدبود. وي همچنين، تقريرات درسهاي آيات عظام بروجردي، امام خميني، محقق داماد و گلپايگاني را نگاشته كه تا كنون، به چاپ نرسيده است.

فعاليتهاي سياسي
آيت‌الله مقتدايي، در سنگرهاي سياسي گوناگوني در سالهاي پيش و پس از انقلاب، شركت فعال داشته است. آشنايي و انس او با امام، در زمان تحصيل آغاز شد و هر صبح و عصر، در درس آن مرد بزرگ حاضر مي‌شد و نماز مغرب و عشاء را به امامت او مي‌خواند. عشق و علاقه زائدالوصف او به امام(ره) و راه او، باعث شد همواره اطاعت از او را بر خود واجب بشمارد و هيچ‌گاه از مسير او كه همانا مسير واقعي اسلام است، منحرف نشود.

از ديگر فعاليتهاي مهم وي، پيش از انقلاب اسلامي، عضويت در جامعه مدرسين حوزه علميه قم و شركت در جلسات آن بود كه حضور وي در اين عرصه، در آن زمان، شجاعت و اعتقاد راستيني را گواه است. امضاي وي در زير بسياري از اعلاميه‌ها و بيانيه‌هاي مهم آن مركز، به چشم مي‌خورد.
با پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در بهمن ماه ۱۳۵۷، حضور آيت‌الله مقتدايي در صحنه‌هاي سياسي، كم‌رنگ نشد و وي با صلابت و شجاعت، در عرصه‌هاي گوناگون، به‌ويژه در قوه محترم قضائيه، به فعاليت پرداخت. در اسفند همان سال، يعني كمتر از يك ماه پس از پيروزي انقلاب، با ابلاغ قضايي كه برخي از اعضاي جامعه مدرسين آن را صادر كرده بودند، معظم‌له بر قضاوت در دادگاه‌هاي انقلاب، منصوب شد. در فروردين ۱۳۵۸، امام(ره) او را براي امر قضاء به خرمشهر، آبادان و نيز ملاير و زنجان اعزام كرد. او همچنين در دادگاه‌هاي تهران و قم، به طور موقت، مشغول به كار شد.

برخی از مسؤولیت‌های وی پس از انقلاب به شرح زیر است:

قاضی دادگاه‌های انقلاب اسلامی؛
عضو و سخنگوی شورای عالی قضایی؛
ریاست دیوان عالی کشور؛
ریاست دادسرای دیوان عالی و دادستانی کل کشور؛
عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم؛
عضویت در شورای عالی حوزه علمیه قم؛
نمایندگی مجلس خبرگان رهبری در دوره دوم و سوم از استان اصفهان.
تدریس دروس سطح و خارج در حوزه علمیه قم.
مدیریت حوزه‌های علمیه
رئیس حوزه علمیه قم.

به نظر میرسد یازدهمین سمتی که این روحانی مبارز و سخت کوش علمی در سوابق خود خواهد دید ریاست دانشگاه بزرگ امام صادق است.

#####################

اما شنیده دیگر خبرنگار بیستون نیوز حاکی از انتصاب دبیر کلی جامعه روحانیت بعد از درگذشت ایت الله مهدوی کنی به نام خطیب موقت جمعه تهران است.

آیت‌الله محمدعلی موحدی‌کرمانی

آیت‌الله محمدعلی‌ موحدی‌ کرمانی‌ در سال‌ ۱۳۱۰ ش‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ در شهر کرمان‌ متولد شد. آیت‌الله موحدی‌ کرمانی‌ پس‌ از طی‌ این‌ مرحله‌، برای‌ فراگیری‌ سطوح‌ عالی‌تر در سال‌ ۱۳۲۵ عازم‌ شهر مقدس‌ قم‌ شد و در همان‌ سال‌ نخست‌ با موفقیت‌ در امتحان‌ معالم‌ و مطول‌ موفق‌ به‌ دریافت‌ شهریه‌ از دفتر آیت‌ الله سید ابوالحسن‌ اصفهانی‌ مرجع‌ مقیم‌ نجف‌ اشرف‌ شد.

وی‌ در سال‌ ۱۳۳۵ ش‌ عازم‌ عراق شد و در حوزه‌ی‌ نجف‌ اشرف‌ در محضر آیات‌: خویی‌، میرزا باقر زنجانی‌، میرزا هاشم‌ آملی‌ و حکیم‌ کسب‌ فیض‌ نمود.

با آغاز نهضت‌، حضرت‌ امام‌ خمینی‌ وارد فعالیت‌های‌ سیاسی‌ شد و با توجه‌ به‌ اینکه‌ او خود نیز از وعاظ‌ و خطبای‌ معروف‌ شده‌ بود، از بیان‌ مسائل‌ سیاسی‌ در سخنرانی‌هایش‌ ابایی‌ نداشت‌ و منبرهای‌ او در منطقه‌ی‌ رفسنجان‌ شهره‌ بود ؛ به‌ همین‌ سبب‌ در سال‌ ۱۳۴۳ توسط‌ ساواک‌ احضار و از همان‌ زمان‌ ممنوع‌المنبر شد . آیت‌الله موحدی‌ کرمانی‌ در حالی‌ که‌ فعالیت‌های‌ سیاسی‌ خود را به‌ صورت‌ پنهانی‌ ادامه‌ می‌داد، در سال‌ ۱۳۴۸ به‌ دعوت‌ حجت‌الاسلام‌ محمد جواد باهنر برای‌ امامت‌ جماعت‌ مسجد مسلم‌ بن‌ عقیل‌ تهران‌ دعوت‌ و برای‌ تصدی‌ این‌ مسئولیت‌ عازم‌ تهران‌ شد . در پی‌ پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، به‌ عضویت‌ حزب‌ جمهوری‌ اسلامی‌ درآمد. با شرکت‌ در انتخابات‌ دوره‌ی‌ اول‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ به‌ عنوان‌ نماینده‌ی‌ مردم‌ کرمان‌ برگزیده‌ شد که‌ همین‌ اعتماد و انتخاب‌ در چهار دوره‌ی‌ بعد، از سوی‌ مردم‌ تهران‌ تکرار گردید. در دوره‌ی‌ چهارم‌ و پنجم‌ علاوه‌ بر سمت‌ نمایندگی‌، سمت‌ نایب‌ رئیس‌ دوم‌ مجلس‌ را نیز دارا بود و افزون‌ بر آن‌ در تمام‌ ادوار مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ حضور داشت‌.

آیت‌الله موحدی‌ کرمانی‌ علاوه‌ بر حضور در مجالس‌ شورا و خبرگان‌، مدتی‌ در باختران‌ (کرمانشاه‌) از جانب‌ رهبر کبیر انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ نمایندگی‌ ولی‌‌فقیه‌ و امامت‌ جمعه‌ برگزیده‌ شد و این‌ اعتماد در انتخاب‌ وی‌ به‌ عنوان‌ نمایندگی‌ ایشان‌، در شهربانی‌ و ریاست‌ عقیدتی‌ ـ سیاسی‌ این‌ سازمان‌ تجدید شد. آیت‌الله موحدی‌ کرمانی‌ سپس‌ توسط‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ نمایندگی‌ ولی‌ فقیه‌ در سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ منصوب‌ گردید و تا ۱۳۸۴ در آن‌ سمت‌ بود. او همچنین‌ در مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام‌ حضور دارد.

مطالب پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

بیشتر

گزیده اخبار